044 333 69 31 Пн-Пт: з 08.00 до 20.00
uk
ru
en

Що таке вірусний цироз печінки?

Лечение цирроза печени, фото №1 - клиника Регенерация

Чому з’являється цироз печінки?

Цироз печінки – це небезпечне захворювання, яке постійно прогресує аж до повної дисфункції печінки. Хвороба характеризується відмиранням клітин печінки (гепатоцитів).

Існує кілька причин виникнення цирозу печінки:

 • Вірусні гепатити B, C, D тощо, які спричинюють виникнення вірусного цирозу печінки.
 • Зловживання алкоголем, що призводить до алкогольної хвороби печінки і алкогольного цирозу.
 • Токсичне отруєння промисловими отрутами або лікарськими засобами.
 • Жировий гепатоз печінки, аутоімунний гепатит тощо.
Лечение цирроза печени, фото №2 - клиника Регенерация

Вірусний цироз печінки: особливості

Причиною виникнення вірусного цирозу печінки є віруси гепатиту B, C, D. Найчастіше переходить в цироз хронічний гепатит C. Що таке вірусні гепатити? Вірусні гепатити – це хронічні інфекційні захворювання, які розвиваються через попадання в організм вірусів гепатиту B, C або D. Причому віруси B і C викликають захворювання самі по собі, а вірус D – тільки за допомогою вірусу B. Зараження одним з цих вірусів здійснюється від уже хворої людини або носія через кров (порізи, проколи, переливання крові, нестерильні побутові або медичні інструменти, статевий шлях, під час пологів від матері в дитині тощо).

Лечение цирроза печени, фото №3 - клиника Регенерация

Вірусний цироз виникає як результат негативного впливу вірусу на клітини печінки – запальної й аутоімунної реакцій. Вірус гепатиту B сам по собі не чинить токсичної дії на гепатоцити (клітини печінки). Коли він потрапляє по кровотоку в печінку, починає розмножуватися і провокувати мутації гепатоцитів. Організм сприймає клітини печінки як чужорідні і намагається їх знищити. На місці померлих клітин печінки виникає сполучна тканина (фіброз), яка сама по собі ще більше пошкоджує нормальні клітини печінки, розвиваються численні некрози (цироз). Віруси гепатитів C і D, крім розростання сполучної тканини, мають також токсичну дію на печінку, через що цироз розвивається швидше.

Алкогольний цироз печінки: особливості

Майже весь алкоголь, який потрапляє в організм людини, переробляє тільки печінка. Водночас етиловий спирт пошкоджує клітини печінки, виникає фіброз (утворюються дрібні рубці, які призводять до неможливості функціонування органу в потрібному режимі), а той в свою чергу в подальшому переростає в цироз. Процес ураження органу при алкоголізмі часто розвивається повільно, в порівнянні, наприклад, з вірусним цирозом печінки. Однак неминуче призводить до цирозу печінки.

Лечение цирроза печени, фото №5 - клиника Регенерация

Симптоми цирозу печінки

Найчастіше першими ознаками вірусного цирозу печінки є біль в області печінки. Однак більшість людей протягом багатьох років можуть не підозрювати про захворювання. І хоча остаточний діагноз про алкогольну  хворобу печінки або вірусний цироз печінки може поставити тільки гепатолог, існують ознаки, характерні для людей з даним захворюванням.

Лечение цирроза печени, фото №6 - клиника Регенерация

Ознаки ураження цирозом:

 • Слабкість, постійна сонливість, дратівливість, низька працездатність
 • Значне зниження ваги, м’язи атрофуються
 • Низький тиск
 • Купероз на тілі й обличчі, еритема стоп і долонь, варикозне розширення вен
 • У чоловіків: збільшення молочних залоз, жирові відкладення на животі та стегнах, неприродне схуднення рук і ніг, облисіння лобка і пахв, зниження лібідо, атрофія яєчок
 • Підвищене утворення синців (часом навіть без причин)
 • Шкіра стає жовтого кольору, зокрема в роті; смуги на нігтях
 • Нудота, блювота, метеоризм, зниження апетиту
 • Задишка, кашель
Лечение цирроза печени, фото №7 - клиника Регенерация

Стадії

Точний діагноз і стадію цирозу може визначити лише лікар, призначивши необхідну лабораторну та УЗ-діагностику з еластометрією. Існують кілька стадій захворювання, які відрізняються ступенем ураження тканини печінки.

 • Компенсована. При даній стадії збереглися клітини печінки, які функціонують нормально, завдяки чому явні симптоми захворювання відсутні.
 • Субкомпенсована – робота печінки порушена, оскільки загинуло багато гепацітов. Знижується апетит, з’являється біль в животі, швидка втомлюваність.
 • Декомпенсована – більшість клітин печінки загинуло. Виявляється портальна гіпертонія, шкіра жовтіє.
 • Термінальна є останньою стадією цирозу печінки. Без пересадки печінки або спеціальної терапії призводить до смертельних ускладнень.
УЗИ в Киеве, фото 1 - клиника Регенерация

Діагностика цирозу печінки

При вірусному гепатиті Б у крові виявляється HBsAg, HBeAg, HBV-ДНК, ДНК-полімераза. При цьому HBV-ДНК є способом визначення ступеня активності вірусу (при вмісті HBV-ДНК понад 200 нг/л активність вважається високою і може провокувати появу цирозу, тому потрібне лікування; мета лікування – знизити активність віруса, привести в так званий стан спокою). Вірусний гепатит C має наступні маркери: HBcAg, анти-HCV, РНК-HBV. Вірусний гепатит D характеризується наявністю в крові РНК-HDV, анти-HDV. Паралельно пацієнту призначається ультразвукове обстеження печінки з еластометрією, що дозволяє визначити наявність і стадію цирозу печінки і призначити необхідне лікування не тільки від вірусу гепатиту, а й по відновленню клітин печінки. Алкогольний цироз печінки діагностується за допомогою еластометрії або біопсії печінки.

Що важливо знати про цироз печінки?

5-7 років

середня тривалість життя хворих з цирозом печінки з моменту постановки діагнозу при відсутності правильного лікування

300 тис.

пацієнтів щорічно гинуть від цирозу печінки

6-те

місце в світі серед захворювань, що призводять до загибелі у віці від 35 до 60 років

5 років

середня тривалість життя в разі пересадки органу, а не терапевтичного відновлення печінки

Які існують методи лікування вірусного цирозу?

Спосіб лікування

Трансплантація печінки

Лікування в клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ

Тривалість очікування терапії

2-5 років

лікування починається миттєво

Травматичність лікування для пацієнта

вкрай травматичне

безпечне, безболісне, нетравматичне

Травматичність лікування для члена сім'ї-донора

вкрай травматичне

донор не потрібен

Пост терапевтичне відновлення

тривале, дороге

немає потреби

Побічні явища

погіршення якості життя, довічний прийом імунодепресантів, підвищений ризик летального результату через вірусні, респіраторні захворювання

відсутні

Тривалість життя після лікування

5-7 років

в межах тривалості життя здорової людини

Переваги лікування

немає

терапія без відриву від трудової діяльності, постійне поліпшення якості життя, порівняно низька вартість терапії

Вартість лікування

70 000–350 000 євро

в десятки разів менша в порівнянні з трансплантацією і довічною підтримкою після операції; залежить від необхідної кількості курсів

Як відбувається лікування цирозу в клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ?

Крок 1

Запис на первинну консультацію до гепатолога

Крок 2

Консультація, діагностика причини виникнення цирозу, визначення стадії цирозу печінки

Крок 3

Призначення персональної схеми лікування

Крок 4

Супроводження пацієнта до задовільного результату, за потреби - коригування схеми лікування, контроль динаміки одужання

 • При виявленні вірусного цирозу печінки важливо якомога швидше визначити тип вірусу гепатиту, яким заражений пацієнт, і почати лікування вірусного гепатиту і цирозу. У разі, якщо лікування не почати, термін життя пацієнта з вірусним цирозом печінки, в залежності від ступеня цирозу печінки, може скласти від 1 місяця до 15 років. Скільки живуть люди з алкогольним цирозом залежить від методик лікування, стадії захворювання та наявності супутніх патологій (наприклад, гепатиту С тощо). При стандартній терапії тривалість життя може становити 1-10 років. При терапії в клініці РЕГЕНЕРАЦІЇ можливе продовження життя навіть до середньостатистичний тривалості життя здорової людини.
 • У клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ завдяки розробкам біотехнологів в поєднанні з європейськими методиками терапії досягається позитивний результат у лікуванні як вірусу, який породжує цироз печінки, так і безпосередньо відновлюється печінка.
 • Залежно від стадії вірусного цирозу, а також причини його виникнення - від півроку до декількох років.
 • Ціна лікування вірусного цирозу печінки залежить від стадії цирозу, а також наявності / відсутності вірусу в крові і складності його лікування в кожному індивідуальному випадку.
 • Більшість вітчизняних клінік пропонують лише терапію у вигляді препаратів-гепапротекторов для захисту ще живих клітин печінки, проте не в силах відновити уражені, в наслідок чого хвороба все одно розвивається. В Європейській клініці лікування печінки РЕГЕНЕРАЦІЯ проводять терапію з використанням новітніх розробок українських біотехнологів і європейських вчених, яка дозволяє в більшості випадків повністю відновити тканини печінки. При будь-якій терапії основна умова лікування - повна відмова від алкоголю, адже етанол не тільки руйнує печінку, але і знижує ефективність лікування, більше того - може привезти і до загибелі пацієнта. Терапія алкогольного цирозу печінки базується на застосуванні ліків детоксикаційної, протизапального і діуретичної дії. Лікар складає схему терапії на підставі результатів лабораторного дослідження і УЗ-діагностики.
 • Ще недавно вважалося, що повністю позбутися від хвороби на останній стадії на сьогоднішній день неможливо. Єдиний варіант, який пропонувала вітчизняна медицина для порятунку життя, - трансплантація печінки від донора-родича. Однак операція, за умови наявності донора і успішного результату, подовжує життя людей всього на 5-7 років. При цьому всі ці роки пацієнт змушений проходити терапію, що перешкоджає відторгненню органу, якість його життя знижується внаслідок зниження імунної системи. Ефективні методики лікування печінки в РЕГЕНЕРАЦІЇ дозволяють часто істотно продовжити життя пацієнта і поліпшити її якість навіть на останній стадії алкогольного цирозу печінки.
 • Дієта під час лікування алкогольного цирозу спрямована на мінімізацію агресивного впливу на печінку. Обов'язково слід виключити з раціону жирну, гостру і смажену їжу. Режим харчування - не менше 5 разів на день. Максимальна кількість калорій на добу - 2900. Слід споживати не менше 1,5 л води. Під час загострення захворювання переважно їсти максимально подрібнену їжу. Що категорично не можна їсти при алкогольному цирозі печінки? М'ясні і рибні бульйони, м'ясні консерви, ковбаса, жирні молочні продукти, пряні сири, зварені круто яйця, бобові, капусту білокачанну, редис, щавель, щелений і ріпчасту цибулю, баклажани, кріп, петрушку, соління, сирі ягоди і фрукти, соки. Що можна їсти при алкогольному цирозі печінки? Легкі вегетаріанські супи з крупами або макаронами, каші, злегка підсушений хліб, галетное печиво, кролятину, яловичину, нежирну рибу, нежирні молочні продукти, рослинне масло в салатах. Індивідуальну рекомендовану дієту для пацієнтів зі специфічними захворюваннями печінки, яка покращує стан пацієнта і сприяє одужанню, розробляє дієтолог клініки РЕГЕНЕРАЦІЇ.

Відгуки

Усі відгуки

Персональні консультації онлайн

Спеціально для зручності іногородніх та іноземних пацієнтів у клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ є можливість отримати онлайн-консультації кращих фахівців в сфері лікування печінки