044 333 69 31 Пн-Пт: з 08.00 до 20.00
uk
ru
en

Причины возникновения и симптомы жирового гепатоза печени, фото 1Одним з найбільш поширених захворювань серед дорослого населення земної кулі можна сміливо назвати неалкогольну жирову хворобу печінки або жировий гепатоз – незапальне захворювання печінки, к процесі якого через порушення обміну речовин відбувається надмірне накопичення жиру та інших речовин в гепатоцитах. При накопиченні в клітинах печінки жиру в кількості 5-10% від ваги печінки починається процес утворення вільних радикалів, що призводить до руйнування клітинної оболонки і, як наслідок, до серйозних збоїв у роботі печінки – клітинна оболонка розривається, а жир починає поширюватися по тканинах печінки. Внаслідок цього відбувається заміщення паренхіми фіброзною тканиною і орган перестає справлятися зі своїми функціями.

Розрізняють 3 ступеня жирового гепатозу:

 • I ступінь – у 33% гепатоцитів спостерігаються відкладення жирів, але при цьому процес руйнування клітин ще не виражений. Якщо ділянки уражених клітин розташовані локально і достатньо видалені одна від одної, то діагностують дифузний жировий гепатоз.
 • II ступінь – жировими відкладеннями вражені до 66% клітин печінки, починається розростання фіброзної тканини.
 • III ступінь – краплі жиру різного розміру спостерігаються у більш ніж 2/3 гепатоцитів (більш 66%), розвивається фіброз.

Діагностика жирового гепатозу (стеатогепатозу) на початковій стадії може бути ускладнена через слабку симптоматикк захворювання – спочатку прояви гепатозу не завдають сильного дискомфорту пацієнтові. З розвитком захворювання патологічні процеси проявляються все більше, а стан пацієнта помітно погіршується. При відсутності кваліфікованого лікування хвороба сприяє розвитку фіброзу, а потім і цирозу печінки.

Причини виникнення жирового гепатозу

Причини виникнення жирового гепатозу печінки можуть бути різними, але зазвичай їх поділяють на 2 групи:

 • Спадкові- пов’язані з порушенням метаболізму і впливом зовнішнього середовища. До спадкових факторів, що сприяють розвитку стеатогепатозу відносять вроджені гормональні порушення та порушення обмінних процесів, у результаті яких в організмі формується несприйнятливість до інсуліну і підвищений рівень холестерину і тригліцеридів.
 • Причинами, не пов’язаними зі спадковими факторами, можуть бути:

Зловживання алкоголем – може призвести до розвитку алкогольного гепатозу печінки;
Незбалансоване харчування і тривале вживання висококалорійної їжі – відсутність в раціоні достатньої кількості білків і рослинної їжі призводить до порушення обміну речовин;
Порушення режиму харчування – чергування голоду і переїдання вкрай негативно позначається на роботі ферментної системи печінки;
Малорухливий спосіб життя, який часто призводить до ожиріння. Надмірна вага є однією з найбільш частих причин розвитку жирового гепатозу;
Тривалий прийом гепатотоксичних лікарських препаратів шкодить печінці і сприяє розвитку лікарського стеатогепатиту;
Хімічне ураження печінки, пов’язане з впливом зовнішнього середовища – робота на шкідливому виробництві, вживання їжі та напоїв, що містять велику кількість барвників, стабілізаторів тощр.
Інсулінонезалежний діабет (II тип);
Гормональні порушення (найчастіше у жінок в період менопаузи);
Гепатити В і С так само можуть бути причиною розвитку жирової дистрофії печінки. При діагностиці захворювання на ранніх стадіях, жирова дистрофія печінки успішно піддається лікуванню.

Жировий гепатоз печінки: симптоми, діагностика та лікування

Початкова стадія гепатоза може жодним чином не проявляти себе і протікати безсимптомно, що, власне кажучи, і сприяє подальшому розвитку захворювання. Діагностика гепатоза на першій стадії можлива тільки при проведенні клінічного обстеження.

Друга стадія хвороби проявляється наступним чином:

Причины возникновения и симптомы жирового гепатоза печени, фото 2

 • З’являється порушення смаку, з’являється постійне відчуття гіркоти;
 • Періодично з’являються напади нудоти;
 • Пацієнт відчуває тяжкість у правому підребер’ї, що переходить в ниючий біль після прийому жирної їжі або алкоголю;
 • На язиці з’являється жовтуватий наліт;
 • Виникають розлади травлення – запор, діарея, метеоризм тощо;

На третій стадії захворювання розвиваються ознаки хронічної печінкової недостатності:

 • Спостерігаються ознаки портальної гіпертензії – асцит, розширення вен передньої стінки живота і варикозне розширення вен стравоходу тощо.
 • Хронічна інтоксикація виникає внаслідок нездатності печінки виконувати функцію очистки крові від токсинів. Сприяє порушенню роботи нервової системи, викликає порушення сну, дратівливість, проблеми із запам’ятовуванням, депресивний стан;
 • Порушення синтезу жовчі – проявляється зміною кольору шкіри і склер, вони набувають жовтого відтінку;
 • Посилюються симптоми попередніх стадій захворювання.

Для діагностики жирового гепатозу призначаються такі види обстеження:

Лікування гепатоза починається зі зміни способу життя, і, в першу чергу, – призначення спеціальної дієти.Слід повністю виключити прийом алкоголю, обмежити вживання жирної, смаженої, гострої, копченої та солоної їжі, солодких і газованих напоїв, кави і какао.
Єдиної дієти для всіх пацієнтів не існує, але є загальні рекомендації, яких слід дотримуватися при призначенні лікувальної дієти.

Раціон харчування хворих на жировий гепатоз печінки повинен включати в себе:

 • Нежирні види риби і м’яса;
 • Свіжі, відварені або приготовані на пару овочі (крім бобових, помідорів, редису, цибулі, часнику і грибів);
 • Молоко, кисломолочні продукти і негострі тверді сири з низьким відсотком жирності;
 • Різні каші – вівсяна, рисова, гречана тощо;
 • Овочеві та молочні супи;
 • Відварені яйця (1 шт. на день) або омлет на пару;
 • Чиста або мінеральна вода без газу, несолодкий і неміцний чай тощо.

Так само пацієнтам слід вести рухливий спосіб життя, який сприятиме поліпшенню метаболізму – розщепленню та утилізації жирів в організмі. Традиційно, як медикаментозного лікування призначаються гепатопротекторні препарати.
У клініці «РЕГЕНЕРАЦІЯ» для лікування жирового гепатозу печінки застосовують інноваційну методику, яка дозволяє усунути причину захворювання, відновити здоров’я печінки і зберегти при цьому якість життя, нормальне для здорової людини. Лікування в нашій клініці гарантує повне одужання
без хірургічного втручання та направлене на відновлення уражених клітин печінки фіброзною тканиною.

Поделиться

90
30
80

Персональні консультації онлайн

Спеціально для зручності іногородніх та іноземних пацієнтів у клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ є можливість отримати онлайн-консультації кращих фахівців в сфері лікування печінки