044 333 69 31 Пн-Пт: з 08.00 до 20.00
uk
ru
en

Автор:  гастроентеролог Ірина Мірошніченко

Печінка – один з найскладніших органів, який синтезує базові компоненти крові, бере участь практично у всіх обмінних процесах і відповідає за очищення крові від токсинів і шкідливих речовин, що потрапляють в організм ззовні або є «побічним продуктом» обміну речовин. Неправильне харчування, вживання алкоголю, куріння, тривалий прийом лікарських препаратів, інфекційні захворювання – все це служить додатковим навантаженням на орган, порушуючи його нормальне функціонування. У результаті печінка гірше справляється з фільтрацією, що позначається на загальному стані організму, – погіршується загальне самопочуття, починаються проблеми з травленням тощо.

На жаль, більшість з нас не поспішає звертатися до лікарів і спочатку намагається усунути погане самостійно. Неприємні відчуття в правому підребер’ї дуже часто є приводом почати лікування печінки народними засобами, але мало хто замислюється про те, що навіть народна медицина вимагає постановки точного діагнозу кваліфікованим лікарем. Важливо: будь-яке лікування альтернативними методами може проводитися тільки за рекомендацією і під контролем лікаря і тільки у вигляді додаткової терапії, а не основної.

Лікування печінки народними засобами: що треба знати

Як відомо, деякі захворювання печінки дуже часто починаються безсимптомно, через що їх досить складно діагностувати на ранній стадії. «Дзвіночки» симптомів починають з’являтися тоді, коли печінка вже не здатна самостійно повністю виконувати свою функцію і їй потрібна допомога. На цьому етапі лікування печінки народними засобами може принести тимчасове полегшення і уповільнити розвиток захворювання, але не усунути його повністю. Нижче ми розглянемо, на чому ж базуються найефективніші рецепти лікування печінки народними засобами:

  1. Лікування печінки вівсом — досить відомий метод лікування печінки. Овес у народній медицині застосовується дуже давно і існує маса рецептів, в яких він виступає основним інгредієнтом. У зернах вівса міститься йод, цинк, магній, калій, кремній, фосфор, вівсяне масло містить вітаміни А і Е, жирні кислоти, ретиноїди. Ферменти, що містяться в вівсі, допомагають правильному засвоєнню вуглеводів.
  2. Лікування печінки розторопшею (будяком) вважається одним з найефективніших засобів народної медицини для лікування печінки. Дійсно, у розторопші міститься комплекс унікальних біофлавоноїдів – силімарин. Він сприяє стабілізації клітинних мембран і стимулює вироблення протеїну, активно допомагає в процесі регенерації печінкової тканини. Крім цього в насінні розторопші міститься велика кількість мікроелементів (кальцій, залізо, магній, цинк, селен, марганець тощо), вітаміни А, D, F, E і групи В, каротиноїди, ефірні масла, ферменти тощо. Рослина активно використовується при виготовленні гепатопротекторів, а лікувальний ефект силімарину визнаний офіційною медициною.
  3. Лікування печінки синьою цибулею часто використовують як додаткову терапію до основного медикаментозного лікування. Цей сорт цибулі містить велику кількість ефірних масел і фітонцидів, вітаміни А, В, С і РР. До його складу входять калій, залізо, сірка, хром тощо. Мікроелементи, які необхідні для нормалізації роботи нашого організму. До корисних властивостей синьої цибулі відносять його здатність посилювати відтік жовчі і сприяти очищенню від гельмінтів.

Крім перерахованих вище, існують і інші домашні засоби лікування печінки, але деякі з них дуже сумнівні і не мають доведеної ефективності, у деяких – досить значний «букет» обмежень і протипоказань, і жоден з них не може застосовуватися в якості монотерапії при лікуванні захворювань печінки. Будь-яке порушення функції печінки вимагає ретельної діагностики і професійного лікування, в іншому випадку існує ризик розвитку важких форм захворювань, аж до цироза.

Очищення печінки в домашніх умовах – чи реально це?

Сьогодні на просторах інтернету можна зустріти сотні різних порад і методик, які стверджують, що очищення печінки в домашніх умовах – це ледве не панацея від величезної кількості захворювань. Більшість цих рекомендацій побудовані на використанні рецептів народної медицини (настоянок і відварів трав), дотриманні певного алгоритму харчування тощо. Давайте розглянемо, які існують способи очищення печінки в домашніх умовах і на чому вони засновані:

  1. Очищення печінки родзинками . Метод заснований на утриманні в родзинках інуліну – природного сорбенту, здатного «виводити» з печінки токсини і шлаки, і жовчогінних властивостях родзинок. Цей спосіб вимагає перед процедурою відмовитися від фастфуду, алкоголю, жирної і смаженої їжі, м’яса, копчених і гострих страв, солінь і вживання великої кількості води і зеленого чаю. Дієта повинна дотримуватися не менше 2 тижнів, тільки після цього слід проводити процедуру очищення. Під час курсу очищення і після нього також необхідно дотримуватися правил здорового харчування.

Очевидно – якщо виключити з раціону «шкідливу» і важку їжу і вести здоровий спосіб життя, то і відновні процеси в печінці будуть відбуватися набагато швидше (за умови, що немає хронічних або вроджених патологій), при цьому родзинки будуть цілком доречними як додаткове джерело корисних речовин і вітамінів.

  1. Очищення печінки вівсом. Овес корисний для людського організму в будь-якому вигляді – відвари, каші, пластівці. Він багатий вітамінами і мікроелементами, покращує травлення і нормалізує обмінні процеси. Для очищення печінки рекомендують застосовувати суміш вівса і шипшини, яка вважається найбільш ефективною. Перед початком очищення потрібне дотримання дієти.

При всіх корисних властивостях вівса його прийом як «чистки» також має свої протипоказання – непереносимість глютену, хронічні захворювання печінки, нирок, серця (при порушеній функції печінки мікроцелюлоза, що міститься в злаку, буде виступати «накопичувачем» токсинів і ускладнювати їх виведення), інфекційні захворювання, жовчнокам’яна хвороба.

Очевидно – ризик неблагополучного розвитку ситуації набагато вище передбачуваного ефекту.

Перш ніж вдатися до очищення печінки народними засобами, слід з’ясувати, наскільки безпечним буде таке втручання в організм. Самолікування дуже рідко закінчується благополучним позбавленням від хвороб, у більшості випадків воно сприяє розвитку хронічної форми захворювання і важких ускладнень. Народні рецепти очищення печінки можуть бути ефективними, але тільки ті, які пройшли клінічні випробування і мають доведену ефективність. І перед початком будь-якого лікування слід пройти діагностику і проконсультуватися з фахівцями.

Після консультації та огляду гастроентеролога і в разі, якщо лікар виключив захворювання шлунково-кишкового тракту, гастрит, виразки, панкреатит, сприятливим може бути таке лікування печінки народними засобами, як:

  1. Очищення печінки за допомогою тюбажа. Специфіка методики полягає в одночасному прийомі жовчогінних препаратів і прогрівання зони печінки.
  2. Очищення печінки маслом і лимоном . У більшості рекомендацій такого очищення згадується суміш оливкового масла з лимонним соком. Така суміш може бути навіть альтернативою жовчогінних препаратів для натуропатів.
  3. Очищення печінки відваром шипшини. Шипшина має м’яку жовчогінну дію.

Слід знати, що прийом подібної суміші може викликати різке скорочення жовчного міхура (реакція на будь-який жир, зокрема ливкову олію), що може бути дуже небезпечним при жовчнокам’яній хворобі. Саме тому важливо, щоб будь-яке лікування народними методами проводилося під контролем лікаря.

Поделиться

90
30
80

Персональні консультації онлайн

Спеціально для зручності іногородніх та іноземних пацієнтів у клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ є можливість отримати онлайн-консультації кращих фахівців в сфері лікування печінки