044 333 69 31 Пн-Пт: з 08.00 до 20.00
uk
ru
en

Функции печени в организме человека, фото 1Один з найважливіших органів, який прямо або опосередковано бере участь практично у всіх процесах, що відбуваються в організмі людини, – це печінка. Про важливе значення цього органу для організму говорили ще античні лікарі, приділяючи велику увагу вивченню роботи печінки. Найчастіше про неї згадують, коли говорять про роботу травної і кровоносної системи, але це не єдині функції печінки – вона також відповідає за обмінні процеси, вироблення жовчі, депонування крові (створення запасу крові, яка може бути використана за потреби) і корисних речовин, «знешкодження» токсинів, які знадходять в організм або утворюються в процесі життєдіяльності.

Печінка – унікальний орган, який здатний відновлюватися, навіть якщо пошкоджено або відсутньо більше 50% його тканин (за умови, якщо тканиина, що залишилася, є здоровою). Але попри це, слід приділяти максимум уваги, адже від її безперебійної роботи залежить нормальне функціонування людського організму в цілому.

Будова і функції печінки

Печінка розташована в черевній порожнині під діафрагмою, у зоні правого підребер’я, але, завдяки досить великим розмірам, досягає і лівого підребер’я і стикається зі шлунком. Вага здорової печінки в середньому – близько 1500-1600 г. Розміри і маса печінки можуть значно коливатися в залежності від віку.

Будова печінки досить складна – вона складається з 2 частин (правої і лівої), які розділені серповидной зв’язкою. Крім того, виділяють квадратну і хвостову частки (їх раніше відносили до правої частки). У свою чергу частки печінки складаються з дрібних призматичних з’єднань печінкових клітин (гепатоцитів), які пронизані системою кровоносних судин. На нижній поверхні правої частки знаходяться ворота печінки. Через ворота в печінку входять печінкова артерія, портальна вена, нерви і виходять загальний печінковий жовчний протік, лімфатичні судини.

Гепатоцити беруть участь у синтезі жовчі, завдяки якій відбувається переробка їжі. Жовч по протоках надходить до жовчного міхура, а потім у дванадцятипалу кишку.

Розрізняють такі функції печінки людини:

  • Білковий обмін (синтезує альбумін, фібриноген, протромбін, проконвертин, проакцелерін, основну масу глобулінів, гепарин тощо, розщеплює білки до сечовини, перетворює амінокислоти, пуринові і піримідинові основи у сечову кислоту);
  • Вуглеводний обмін (перетворює галактозу в глюкозу; перетворює фруктозу в глюкозу; синтезує і розщеплює глікоген; глюконеогенез (шлях утворення глюкози в організмі при нестачі вуглеводів в харчуванні); утворює глюкуронову кислоту);
  • Жировий обмін (переробляє тригліцериди, утворює ацетонові тіла, синтезує тригліцериди, фосфоліпіди, ліпопротеїди, холестерин);
  • Пігментний обмін (утворює білірубін в результаті розпаду гемоглобіну еритроцитів);
  • Зовнішньосекреторна функція (виділяє жовч);
  • Детоксикація (знешкоджує токсичні продукти, які утворюються в організмі і надходять із зовні);
  • Хімічний кліренс (видаляє з крові окремі частинки і виводить їх з жовчю без переробки);
  • Обмін гормонів і вітамінів (дезактивує стероїдні гормони, депонує і переробляє вітаміни);
  • Синтез ферментів (завдяки цим ферментам печінка забезпечує виконання всіх своїх функцій);
  • Водний і мінеральний обмін.

Відновлення функції печінки – важливий крок для здоров’я організму

Функции печени в организме человека, фото 2Численні процеси, за які відповідає наша печінка, роблять її “найзавантаженішим” органом людського організму. Збільшує навантаження на цей орган і спосіб життя сучасної людини – забруднене повітря, застосування хімічних добавок у процесі виробництва їжі, шкідливі звички, часті стреси. Усе це призводить до погіршення роботи печінки і, відповідно, до серйозних збоїв в роботі організму. Хвороби печінки різного ступеня тяжкості є одними з найпоширеніших захворювань на Землі, тому на збереження і відновлення функції печінки сучасна медицина звертає особливу увагу.

Клініка РЕГЕНЕРАЦІЯ – єдиний в Україні лікувальний заклад, який спеціалізується на лікуванні захворювань печінки і повному відновленні печінкових тканин без хірургічного втручання. Інноваційні методики і досвідчені фахівці – це гарантія якісного і безпечного лікування. У кожному клінічному випадку складається індивідуальний план лікування з участю вузькопрофільних фахівців – імунологів, гастроентерологів, гепатологів, інфекціоністів, а в разі необхідності можливе залучення європейських фахівців. Такий підхід дозволяє отримувати максимальний результат – відновлення функції печінки в повному обсязі і збереження життя і здоров’я пацієнтів.

Автор: Печінка Анатолій Михайлович, к.м.н., гепатолог

Поделиться

90
30
80

Персональні консультації онлайн

Спеціально для зручності іногородніх та іноземних пацієнтів у клініці РЕГЕНЕРАЦІЯ є можливість отримати онлайн-консультації кращих фахівців в сфері лікування печінки